L-Tryptofan

L-tryptofán nie je priamo bylinka, jedná sa o esenciálnu aminokyselinu, ktorú naše telo nedokáže vytvoriť. Tryptofán v tele podporuje vytváranie serotonínu, ktorý napomáha k lepšiemu zaspávaniu. Pri jeho nedostatku môžeme byť podráždení, agresívni, nedarí sa nám zaspať a upadáme do depresií. Nájsť ho môžete v potravinách ako je mlieko, chia semienka, kešu a vlašské orechy, banány, apod.

Pri liečbe depresií, stresu a hlavne nespavosti a zlepšení kvality spánku, sa môžete stretnúť s pojmom L-tryptofán. L-tryptofán je životne nevyhnutná aminokyselina, ktorá je veľmi účinná pri boji proti depresiám. Aminokyselina L-tryptofán je dôležitá pre tvorbu hormónu melatonín a ten sa ďalej mení na serotonín. Pri nedostatku serotonínu, sme podráždení, agresívne, upadáme do depresií.

Využitie L-tryptofánu

Do tela sa L-tryptofán dostane pomocou komplexných bielkovín (telo si ho nedokáže vytvoriť samo), ktoré musia ďalej štiepiť na jednotlivé aminokyseliny. Avšak s pribúdajúcim vekom dochádza k zníženiu aktivity tráviacich štiav, čo zapríčiní, že sa l-tryptofán do krvi nedostane, a preto je potrebné ho dodávať telu v inej forme.

L-tryptofán a spánok

L-tryptofán sa vyznačuje prirodzenými sedatívnymi účinkami, čím napomáha k navodeniu spánku. L-tryptofán môže byť použitý ako prírodný doplnok stravy pre skvalitnenie spánku, liečbu nespavosti a spánkového apnoe. Nedostatok spánku môže viesť k vzniku depresií a ďalších závažných ochorení. Vďaka aminokyseline l-tryptofán je umožnená tvorba melatonínu a serotonínu (hormónu šťastia), ktoré sú na navodenie spánku dôležité.

Tip: Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako vyzrieť na zlý spánok je kombinácia byliniek a l-tryptofánu. Pokiaľ viete, že nemôže získať dostatok l-tryptofánu bežnou stravou, potom je dobrá voľba siahnuť po Dreamly.

Dreamly obsahuje 150 mg tryptofánu v jednej kapsuli

 

dreamly-nespavost,affial

Dreamly je ideálnou kombináciou byliniek pre lepšie zaspávanie. Ich účinok by ste mali spoznať už v prvý deň. Najlepšie účinky sa ale začnú prejavovať až pri pravidelnom užívaní, najčastejšie po 5 – 10 dňoch. Už od prvého dňa sa vám ale bude zaspávať lepšie.

  • Lepšie zaspávanie a kvalitnejší spánok
  • Prispieva k boju proti stresu
  • Nespôsobuje závislosť
  • Vyrobené v ČR
  • Prírodný doplnok stravy

L-tryptofán a stres

L-tryptofán je často označovaný ako prírodné antidepresívum. L-tryptofán pomáha telu vyvážiť a produkovať niektoré hormóny a funguje tak aj ako regulátor nálad. Navodzuje psychické uvoľnenie, pomáha pri liečbe depresií, zbavuje nás úzkosti, vnútorného nepokoja a strachu. Keďže l-tryptofán pôsobí pozitívne pri boji so stresom, napomáha tiež k zbaveniu nutkania sa prejedať.

L-tryptofán a chudnutie a diéty

Pokiaľ chcete schudnúť určite zaraďte do svojho jedálnička potraviny bohaté na l-tryptofán. L-tryptofán pomôže vášmu telu správne odpočívať, preto nebude váš organizmus v strese a vy sa nebudete chcieť prejedať. Rovnako tak napomáha l-tryptofán so spálením väčšieho množstva tukov. L-tryptofán znižuje chuť na sacharidy, dokonca dokáže výrazne pomôcť so závislosťou na cukre. Vedľajším produktom l-tryptofánu je 5-hyrdoxytryptophan, ktorý dokáže výrazne kontrolovať chuť do jedla a napomáha tak chudnutiu.

Nežiaduce účinky L-tryptofánu

Predávkovanie l-tryptofánom môže viesť k poškodeniu pečene, rakovine žlčníka alebo dokonca k hnitiu v hrubom čreve, kde môže spôsobiť tvorbu rakoviny. Ak trpíte cukrovkou alebo zlou funkciou obličiek, poraďte sa o užívaní l-tryptofánu so svojím lekárom.

Zaujímavosti o L-tryptofánu

  • L-tryptofán sa využíva pri odvykaní od fajčenia a závislosti na ostatných návykových látkach, pretože pomáha zmierniť abstinenčné príznaky.
  • L-tryptofán je možné dodávať telu v potravinách ako sú syry, ryby, mandle, hydinové aj morčacie mäso alebo prírodným doplnkom stravy Dreamly.
  • L-tryptofán dokáže tiež pomôcť s migrénami a bolesťami.
  • L-tryptofán je všeobecne nazývaný ako "zlepšovák nálady".