Medovka lekárska (Melissa officinalis)

Medovka, prezývaná tiež elixír života nesmela v našom zložení chýbať. Je známa svojimi blahodarnými účinkami na stres a spánok už od pradávna. Medovka napomáha k upokojeniu nervovej sústavy, k zníženiu stresu, napätiu a spríjemňuje spánok. Podporuje správnu srdcovú činnosť a napomáha pri prechladnutí.

Medovka lekárska (latinsky Melissa officinalis) patrí medzi liečivé rastliny a vyznačuje sa svojou typickou vôňou po citróne. Známy lekár a prírodovedec Paracelus ju prezýval elixírom života, pretože napomáha k upokojeniu celého organizmu. Medovka totiž nemá vplyv len a iba nervovú sústavu, ale na všetky orgány postihnuté vplyvom stresu.

Využitie medovky lekárskej

Medovka lekárska je známa svojimi blahodarnými účinkami na stres a spánok už od pradávna. Preto niet divu, že aj v dnešnej dobe sa medovka upravuje a využíva na mnoho spôsobov.

Dreamly je bohatý na medovku lekarsku    kapsle_Dreamly_doza,affial   

Medovka lekárska a spánok

Ak vás trápi nespavosť, skúste si pripraviť čaj z medovky lekárskej. Medovka lekárska totiž napomáha k upokojeniu búšenia srdca a uvoľneniu nervovej sústavy. Medovkový čaj z listov medovky pomáha na upokojenie, zníženie stresu, napätie a na spríjemnenie spánku. Vňať z medovky lekárskej sa potom už v dávnych dobách využívala ako sedatívum alebo hypnotikum. Čaj alebo nálev z medovky lekárskej je jednoduchý na prípravu. Stačí zaliať jednu čajovú lyžičku sušenej rastliny vriacou vodou a 10 minút nechať lúhovať. Čaj pijeme 2x – 3x denne. Čaj z medovky lekárskej v spojení s medom môže spoľahlivo nahradiť prášok na spanie.

 

Medovka lekárska a relaxácia

Ak túžite po náročnom dni relaxovať, nechať svoje telo aj zmysly aj oddýchnuť, nie je žiadna bylina vhodnejšia ako medovka lekárska. Z medovky lekárskej možno totiž vyrobiť esenciálne oleje. Tie potom môžeme využiť pri aromaterapii s vonnými sviecami alebo si nakvapkať olej z medovky lekárskej do kúpeľa. Po takomto kúpeli bude ďaleko jednoduchšie zaspať a navyše olej z medovky lekárskej napomáha k odstráneniu negatívnych pocitov.

Medovka lekárska a prechladnutie

Pokiaľ na sebe pociťujete prichádzajúce prechladnutie a chrípku, nepodceňujte chorobu. Skúste namiesto klasických liekov siahnuť po prírodnej alternatíve a zvoľte medovku lekársku. Na liter vriacej vody použite 5 čajových lyžičiek sušenej medovky lekárskej. Zakryte svoju hlavu aj nádobu so zmesou a inhalujte. Svoj organizmus tiež posilníte kúpeľom z medovky lekárskej. Na kúpeľ použijeme rovnaký pomer ako na inhaláciu. Kúpele z medovky lekárskej navyše pomáhajú upokojiť a napomáhajú tak v boji proti nespavosti a poskytuje tak úľavu celému organizmu, pomáhajú pri reumatických problémoch a uvoľňujú svaly. Medovka lekárska navyše pomáha na tíšenie kašľa a je preto vhodná aj pre deti pri prechladnutí.

Medovka lekárska s stres

Ak vás trápi stres, úzkosť as tým súvisiaca aj nespavosť, tak aj s tým vám môže medovka lekárska pomôcť. Okrem čajov a kúpeľov, ktoré napomáhajú spánku, môžete zvoliť medovkové víno a recept je naozaj jednoduchý. 150 gramov čerstvo nazbieraných listov medovky zalejte litrom kvalitného vína. Nálev potom postavte na desať dní na okenný parapet a po uplynutí doby nálev sceďte a prelejte do pripravených nádob. Vyskúšajte pohárik pred spaním a nechajte stres rozplynúť sa ako paru nad hrncom. Uvidíte, že medovkové víno napomôže k pokoju vašej hlave ak príjemnému spánku.

Tip na prečítanie: Medovka a jej použitie proti nespavosti i stresu.

Medovka lekárska a migrény

Ak vás trápia bolesti hlavy a migrény, skúste miesto po ružovom lieku na bolesť siahnuť po medovke lekárskej. Z medovky lekárskej sa okrem iného dajú vyrobiť tinktúry. Stačí 10 polievkových lyžíc medovky lekárskej zmiešať s 300 ml vodky a 3 týždne nechať ležať, potom zmes scedíme a plníme do pripravených fľaštičiek. Pri migréne potom stačí tinktúrou potierať spánky a bolesť bude preč. Z tinktúry medovky lekárskej možno tiež vyrobiť obklady a používať ich pri reumatických a iných bolestiach.

Medovka lekárska v kuchyni

Medovka lekárska nie je iba bylinou ktorá napomáha k spánku, ale aj výborným dochucovadlom v kuchyni. Medovku lekársku možno využiť ako korenie na kura. Tiež z nej možno vyrobiť osviežujúce letné medovky smoothie. Z medovky môžete tiež vyrobiť sirup alebo med, ktorý je možné použiť na osladenie nápojov, alebo pri chorobe pridávať do čaju.

Nežiaduce účinky medovky lekárskej

Nežiaduce a negatívne účinky u medovky lekárskej nie sú známe. Avšak u niektorých jedincov sa môže objaviť alergická reakcia.

Medovka lekárska účinky

  • Medovka lekárska pomáha od menštruačných a tehotenských bolestí.
  • Medovky lekárska sa hojne dáva do nahrievajúcich vankúšov na spanie.
  • U medovky lekárskej boli preukázané protivírusové účinky hlavne pri liečbe oparov.
  • Pokiaľ vás trápi svrbivá a problematická pokožka, siahnite po konopnej masti s prídavkom medovky lekárskej.
  • Pokiaľ vás bodne osa, potrite postihnuté miesto šťavou z čerstvej medovky.
  • Medovka lekárska napomáha k tráveniu, podporuje chuť a zmierňuje nadúvanie.

Ak vás zaujíma ako kvalitne zaspať a dopriať si potrebnú dávku spánku, vyskúšajte prírodný produkt Dreamly – obsahuje medovku lekársku a navyše ďalšie 4 účinné látky pre lepší spánok. Ďalej odporúčame prečítať si článok obsahujúci 10 tipov, ako lepšie zaspať.