Mučenka opletavá (Passiflora incarnata)

Mučenka je pre svoje účinky využívaná v tradičnej medicíne už dlhé roky. Podporuje lepšie zaspávanie a pozitívne pôsobí na problémy s nespavosťou. Napomáha k upokojeniu nervového vypätia bez toho, aby unavovala, tlmila pozornosť alebo sústredenosť. Často sa užíva vo forme čajov.

Chcete si o mučenke prečítať viac?

Mučenka opletavá alebo tiež divoká marhuľa a ak chcete po latinsky pasiflora incarnata je rastlina ktorá, plodí až 2x ročne plody s veľkosťou slepačieho vajca. Pôvod mučenky pletnej by ste hľadali v Amerike, kde bola dlhé roky využívaná v tradičnej medicíne, hlavne vďaka svojim pozitívnym účinkom na spánok a nespavosť.

Využitie mučenky opletavé

 

Mučenka opletavá a nespavosť

Mučenka opletavá napomáha k upokojeniu organizmu, zbaveniu stresu a navodeniu príjemného spánku. Preto sa mučenka pletná často vyskytuje vo forme čajov alebo extraktov. Čaj z mučenky pletný je jednoduchý na prípravu – 2 – 5 gramov sušenej rastliny zalejeme pol litrom vriacej vody a necháme 10 až 15 minút lúhovať. Takto pripravený čaj odporúčame piť 3x denne. Čistý extrakt z mučenky pletnej navyše pomáha zlepšovať odolnosť voči vnútornému stresu a napomáha k rýchlejšiemu zaspaniu. Prírodný doplnok stravy Dreamly obsahuje dostatočné množstvo mučenky pletnej pre podporu lepšieho zaspávania.

 

Mučenková bomba - Dreamly            kapsle_Dreamly_doza,affial

 

Mučenka opletavá a stres

S mučenkou sa môžete stretnúť aj vo forme etanolového roztoku, ten sa vyznačuje účinkami voči stresu, strachu a úzkosti. Mučenka pletná upokojuje a uvoľňuje organizmus bez toho, aby vás unavovala, tlmila pozornosť alebo sústredenosť. Rovnako posilňuje nervy.

Mučenka opletavá a kašeľ

Mučenka má antitusický efekt, čo napomáha pri tíšení a upokojení suchého dráždivého kašľa. Účinné látky mučenky pletné majú tiež pozitívny vplyv na celú dýchaciu sústavu a majú antiastmatický efekt.

Mučenka opletavá a bolesti

Vďaka svojim mierne sedatívnym vlastnostiam sa mučenka používa tiež proti bolestiam. Pokiaľ vás trápia kŕče, pôrodné bolesti alebo bolesti zubov, siahnite po mučenkovom čaji.

Nežiaduce účinky mučenky opletavé

Nežiaduce účinky mučenky nie sú známe, alebo sa nevyskytujú. Napriek tomu by mučenku pletnú nemali užívať tehotné a dojčiace ženy.

mucenka_maly

Zaujímavosti o mučenke opletavé

  • Mučenka opletavá sa používa ako náhrada pri odvykaní od fajčenia a ostatných návykových látok.
  • Mučenka opletavá tiež pomáha posilňovať nervy pri ženskom prechode.
  • Mučenka opletavá podporuje liečbu epilepsie.
  • Svoje uplatnenie nájde mučenka opletavá aj pri liečbe hemoroidov a hnačiek.
  • Mučenka opletavá nájde svoje využitie aj v kuchyni. Tu sa z nej vyrába napríklad mučenkový džem.
  • Mučenka opletavá sa používa aj na liečbu hystérie.